دوشنبه 5 بهمن 1394
ن : کریم

تاثیر تماشای فیلم های غیر اخلاقی توسط زوجین بر کیان خانواده

35 درصد از دانلودهاي اينترنتي ***گرافيك است. درآمد حاصل از ***گرافي 97 ميليارد دلار برآورد مي شود. اين ها فقط بخشي از آمارهاي مربوط به صنعت قبيح ***گرافي هستند كه به كميت درآمده اند اما در لايه زيرين هم كميتي، كيفي هاي خاصي نيز نهفته است. هيچ وقت نمي توان به راحتي استعدادهاي زايل شده از مسائلي مانند اعتياد و ***گرافي را به عدد درآورد.

فيلم هاي مستهجن براي متأهل ها سم است!

انحراف نوجوانان، تباهي خانواده ها، تنوع طلبي و خيانت از فجايعي است كه به راحتي كميت بردار نيستند. مسائل مربوط به تماشاي فيلم هاي مستهجن براي نوجوانان و حتي كودكان پيچيدگي هاي خاص خود را دارد و اين موضوع نيازمند بررسي هاي علمي و حتي ژورناليستي است. ولي فاجعه وقتي ابعاد وسيعي مي يابد كه زنان و مردان متاهل به اين پديده روي مي آورند.

كارشناسان چه مي گويند؟

براي بررسي دلايل، تبعات و راهكارهاي درماني اعتياد به ***گرافي افراد متاهل در سایت دوستیابی و صیغه یابی hapedia.ir به سراغ كارشناسان و صاحب نظران در اين زمينه رفتم تا بيشتر اين موضوع را واكاوي كنم. دكتر علي ناظري، روان پزشك در پاسخ به اين سوال كه دلايل تماشاي فيلم هاي مستهجن چيست مي گويد:

«به طور كلي مشاهده تصاوير يا فيلم هايي كه مضمون رفتار جنسي و ***گرافي را دارند، در انسان از سال هاي آغاز نوجواني و يا حتي كمي پيش از آن صورت مي گيرد كه در ابتدا ممكن است صرفا جهت كسب اطلاع و رفع كنجكاوي در مورد رفتار جنسي انسان باشد. بعد از مدتي و با شروع بلوغ و آغاز كنش هاي جنسي، به عنوان رفتاري صورت مي پذيرد كه باعث تحريك جنسي افراد مي شود.

اين امر به خصوص در مورد مردان و افراد مذكر بيشتر است و ممكن است با عدم پيشگيري و آموزش هاي صحيح به انحراف منجر شود.» وي در مورد آسيب هاي ناشي از تماشاي ***گرافي بيان مي كند: «آسيب زايي هايي كه از بستر تماشاي اين نوع فيلم ها گريبانگير افراد مي شود اين است كه ممكن است با تحريك غرايز جنسي، رفتارهاي جنسي افراد تازه بالغ تهييج بيشتري شود به اين معنا كه رفتارهايي مانند خودارضايي يا پيگيري ايجاد رفتار جنسي را با جنس مخالف و يا احيانا با جنس موافق بيشتر كند كه همه اين مسائل آسيب زا هستند و ممكن است تماشاي اين فيلم ها به يك انحراف جنسي تبديل شود كه در روان پزشكي هم به عنوان يك بيماري تلقي مي شود. به اين معني كه فرد براي ارضاي جنسي ترجيح بدهد به جاي ارتباط با همسر و رابطه جنسي سالم به اين فيلم ها روي بياورد.»

از انحراف تا اعتياد!

اين روان پزشك براي درمان بيماري اعتياد به ***گرافي، علاوه بر آموزش هاي صحيح به افراد گام هاي ديگري را نيز بر مي شمارد و اظهار مي دارد: «براي درمان اين بيماري، به ويژه اگر شكل اعتياد پيدا كرده باشد، روان درماني هايي به كار مي بريم كه شبيه ساير اعتيادها است به اين معنا كه سعي مي كنيم با تغيير عادات، تغيير محيط، آموزش، نهي برخي از رفتارها، تشويق برخي از رفتارهاي مثبت و جايگزيني رفتارهاي سازنده با رفتارهاي مخرب، ذهن فرد را از يك عادت قديمي به سمت عادات سازنده تغيير بدهيم. اين درمان مي تواند در مورد مصرف سيگار باشد يا در مورد استفاده از فيلم هاي مبتذل. يعني در اين زمينه اشتراكات زيادي وجود دارد.»

فيلم هاي مستهجن براي متأهل ها سم است!

ناظري در مورد درمان افرادي كه الزاما اعتياد به پورنوگرافي ندارند ولي به تماشاي اين فيلم ها مبادرت مي ورزند، مي گويد: «ممكن است افرادي پيدا شوند كه به ***گرافي اعتياد ندارند و ترجيح مي دهند به جاي رفتار جنسي مشروع و سالم به ***گرافي روي بياورند. اين افراد نيازمند روان درماني هاي مربوط به انحرافات جنسي هستند.

يعني در درمان اين افراد تلاش مي شود در آن ها در درجه اول سایت همسریابی دائم و دوست یابی permanent.ir مجددا اعتماد به نفس و توانايي ابراز وجود صحيحي جنسي در يك رابطه عاطفي با جنس مخالف به ويژه همسر خودشان ايجاد شود. بعد از آنكه اين افراد توانستند راه سازنده و درست ارتباط با جنس مخالف را بياموزند، نهايتا در رفتار جنسي هم مي تواند به يك رفتار نرمال نزديك شوند و اين را از طريق آموزش و تمرين و در افراد متاهل مشاركت و همياري متقابل همسرشان مي توانيم ايجاد كنيم.»

اين روان پزشك هم چنين مي گويد: «برخي از افراد در كنار اين مشكل دچار بيماري هاي همراه مانند افسردگي و بروز برخي از اضطراب ها مي شوند. اگر فردي دچار اين بيماري هاي همراه شود، ما به عنوان روان پزشك وارد درمان اين اختلالات رواني نيز مي شويم و وقتي آن ها را هم برطرف مي كنيم اراده فرد براي از بين بردن اين اعتياد يا انحراف تقويت مي كنيم كه اين اراده خود به خود كمك كننده است.»

از وي در مورد شكسته شدن قبح عمل جنسي و بروز اختلالات اجتماعي در محيط هاي عمومي در اثر تماشاي فيلم هاي مستهجن، پرسيدم كه پاسخ داد: «البته حتي بدون اعتياد به فيلم هاي پورن اين رفتارهاي نا به هنجار اجتماعي با اشاعه اين فيلم ها مي تواند در جامعه رشد پيدا كند. يعني اين فيلم ها قبح را از بين مي برد. چون اين فيلم ها به راحتي در دسترس هستند و زياد ديده مي شوند، طبيعتا ميل جنسي را بيش از حد تحريك مي كنند و اين غريزه كه قدرت بسيار بالايي براي درگير كردن ذهن انسان دارد، اگر به اندازه لازم مديريت نشود، مي تواند تمام ابعاد فرد را تحت تاثير قرار بدهد و فرد دائما در خدمت اين غريزه خود باشد.»

فيلمنامه هايي نازل براي ترويج زندگي حيواني

دكتر ناظري اشاره اي به قبح زدايي اجتماعي عمل جنسي توسط اين فيلم ها مي كند و مي گويد:

«فيلم هاي پورن به ظاهر داراي فيلمنامه هايي- هرچند نازل- هم هستند، كه اين فيلمنامه ها هم نوعي قبح زدايي مي كند. رفتار جنسي، كنشي است كه بايد از انسان در يك محيط خلوت، در فضاي بسيار خصوصي و هميشه همراه با رعايت نوعي از شرم و شان انساني صورت بگيرد. اما فيلم هاي مستهجن رفتارهاي جنسي را به كنش هاي كاملا آزاد تبديل مي كند كه در هر نوع فضا و محيط (حتي محيط كار)، با اشكال و البسه مختلف صورت مي پذيرد و ما نبايد اين مسئله را ناديده بگيريم كه براي ذهن انسان ها بسيار مخرب است و نوعي حريم شكني محسوب مي شود كه تصوري در فرد به وجود مي آيد كه اين گونه رفتارها مي تواند از انسان ها در هر نقطه اي و به هرشكلي سر بزند.»

وي با اشاره به موضع جوامع توليد كننده فيلم هاي مبتذل، نسبت به اين پديده نه چندان نوظهور ادامه مي دهد: «واقعيت اين است كه رفتارهاي اين چنيني در خود كشورهاي سازنده و اشاعه دهنده فيلم هاي مستهجن هم به صورت گسترده و آزادانه وجود ندارد. چون اصولا قانون گذاران اين جوامع هم مي دانند كه اگر رفتارهاي جنسي بي قيد و شرط باشد، باعث اضمحلال جامعه مي شود و نظام هاي اقتصادي آن ها از هم مي پاشد.

بايد درنظر داشت كه اين فيلم ها براي بهره برداري هاي اقتصادي توليد مي شوند كه متاسفانه در وهله نخست مخاطبان اصلي در جوامع هم جوانان و نوجوانان هستند و در وهله دوم جوامع توسعه نيافته و يا بهتر است بگوييم
جوامع در حال توسعه هستند كه به هر حال صاحب فرهنگ هاي خاص بوده و از طريق اين تهاجم ممكن است ساختارهاي ذهني افراد و بعد نهاد خانواده به شدت متضرر شود.»

يك تير و چند نشان فاجعه بار

دكتر حسين باهر، استاد جامعه شناسي و مشاور خانواده در گفت و گوي كوتاهي كه با وي داشتم، اظهار داشت:

فيلم هاي مستهجن براي متأهل ها سم است!

«آثار و تبعات تماشاي فيلم ها و تصاوير مستهجن و پورن براي مردان و زنان متاهل در خانواده، تخريب ذهنيت، عفت و عصمت آنان است.» از دكتر باهر پرسيدم تماشاي فيلم هاي پورن چه تاثيراتي در روابط اجتماعي ميان افراد در محيط هاي بيرون از خانواده دارد؟ وي در اين زمينه معتقد است افرادي كه اين تصاوير را تماشا مي كنند يكديگر را به چشم حيران مي نگرند، البته نه همه و نه هميشه.

درواقع آثار مخرب تصاوير مبتذل حتي مي تواند تا سطح كوچه و خيابان شهرها هم برسد و در نهايت منجر به خيانت شود. البته خيانت و دلايل كشش هاي آن كاملا اخلاف اخلاق به نظر مي رسد اما مرزبندي اخلاق به ما نشان خواهد داد كه اين اتفاق تا كجاي ماجرا تقصير طرفين است.

رعايت حقوق جنسي طرف مقابل در روابط اجتماعي ما به شكلي كه شخصيت فرد در آن مخدوش نشود از هر چيزي مهم تر است. به هنگام قرار ازدواج زن و مرد متقابلا متعهد مي شوند رفتار جنسي شان را طوري تنظيم كنند كه شخصيت طرف مقابل عرفا مخدوش نشود. ولي تماشاي تصاوير مبتذل و اعتياد به هرزه نگاري باعث مي شود كه عملا شخصيت يكي ز طرفين مخدوش شود و فرد نتواند به تعهد همسري خويش عمل كند.

دكتر باهر رابطه آسيب هاي اجتماعي مثل طلاق و خيانت با اعتياد به فيلم هاي مستهجن را بديهي مي داند و بيان مي كند: «با تماشاي فيلم هاي مبتذل و اعتياد به هرزه نگاري انتظارات جنسي بيننده بالا مي رود و اگر طرف مقابل آن انتظارات را برآورده نكند دلسردي و سردمزاجي فراهم مي شود و نهايتا احتمال طلاق عيني و يا ذهني و يا خيانت فراهم مي آيد.» وي براي درمان اعتياد به ***گرافي راهكارهايي را هم پيشنهاد مي كند: «ضروري است كه براي درمان اعتياد به هرزه نگاري بايد فرهنگ و سواد جنسي را در بين مردم بالا برد و سطح بي شرم شدن و بي حيايي را پايين آورد.»

از ديد روان شناسان فهم و درك درجه اعتياد به هرزه نگاري و قدرت آن در معتادان براي غيرمعتادان دشوار است. زماني كه افراد معتاد تحت فشار آن بحران قرار مي گيرند هيچ چيز نمي تواند جلوي آن ها را بگيرد و اعتياد بر زندگي آن ها حكمراني مي كند. جدايي و طلاق در اين زمينه بسيار رواج دارد و البته كمتر رسانه اي مي شود. فرد معتاد به سمتي حركت مي كند كه همسر مجبور است او را همراهي كند و او خواستار رفتارهاي عجيب و متنوع جنسي خواهد شد و اين موضوع تا جايي پيش مي رود كه همسر كه درجه اعتياد را درك نمي كند و از اين رفتارها هيچ لذتي نمي برد نمي تواند موضوع را تحمل كند و نتيجه آن جدال، جداي و طلاق خواهد شد.

دين، اخلاق و تعهد به تاهل

دين اسلام، به عنوان كامل ترين دين، روي مسائل جنسي و جلوگيري از انحرافات جنسي تاكيدهاي ويژه اي دارد. اصولا معنويت گرايي و به خصوص روي آوردن به آموزه ها و گزاره هاي معنوي دين حيات بخش اسلام مي تواند راهكارهاي مناسبي را براي پيشگيري از انحرافات جنسي پيش روي همه بگذارد. يكي از اساسي ترين اين آموزه ها آلوده نكردن نگاه به نامحرم است كه تماشاي فيلم هاي مستهجن در اين رديف قرار مي گيرد. معمولا انحرافات جنسي از نگاه هاي آلوده نسبت به جنس مخالف آغاز و تا مراحل بالاتر پيش مي رود.

بدين لحاظ، در متون قرآني و روايي از آلودگي و عادت به اين گونه نگاه ها شديدا نهي شده است. قرآن كريم در آيات 30 و 31 سوره مباركه نور، هم زنان و هم مردان را از آلودگي نگاه برحذر داشته و آن را زمينه اي براي پاكي دل و جان معرفي كره است و پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله و سلم) نيز ضمن امر به غض بصر، نگاه شهواني را تيري مسموم از تيرهاي شيطان معرفي مي فرمايد و براي كسي كه اين گونه نگاه را از ترس الهي ترك كند وعده ايماني را داد كه طعم و لذت آن را در قلبش احساس كند. از طرفي ديگر اخلاق هم حكم مي كند انسان به قراردادهاي نوشته و نانوشته اجتماعي و فردي خود پايبند باشد. هيچ آموزه اخلاقي نيست كه روي وفاي به عهد تاكيد نكرده باشد و يا دست كم مي توان گفت هيچ آموزه اخلاقي وفاي به عهد را تقبيح نكرده است.

فيلم هاي مستهجن براي متأهل ها سم است!

ازدواج هم قراردادي است كه علاوه بر تعهدهاي نوشته شده، تعهدهاي نانوشته اي را هم شامل مي شود. فرد متاهل، در همه نظام هاي سالم متعهد مي شود روابط عاطفي نامشروع و خارج از چارچوب معقول و پذيرفته شده انجام ندهد و اساسا فلسفه ازدواج پايبندي دو نفر به همديگر است. در چنين وضعيتي علاوه بر دين، اخلاق هم حكم مي كند كه تعهد بايد حفظ شود و اگر شرايطي پيش آيد كه يكي از طرفين خود را با ديدن تصاوير مبتذل تحريك كند، اخلاقا به زوج يا زوجه خود خيانت كرده است.

سخن پاياني

تماشاي فيلم ها و تصاوير هرزه با انگيزه هاي مختلفي اعم از تنوع طلبي و تحريك جنسي صورت مي گيرد كه باعث ايجاد انحراف و يا اعتياد جنسي نامشروع مي شود و براي درمان اين اعتياد و انحراف راهكارهاي مختلفي مانند روان درماني و آموزش جنسي و بالا بردن سطح سواد جنسي پيشنهاد شده است كه منجر به تغيير عادات زشت مي شود. تبعات تماشاي فيلم هاي ***گرافي براي افراد متاهل مي تواند به سردمزاجي و دلسردي از همسر و در نهايت به طلاق منجر شود.

رجوع به معنويت، دين، گزاره ها و آموزه هاي اسلامي، در جامعه اسلامي مي تواند عاملي قوي در پيشگيري از انحرافات جنسي باشد كه در دين مبين اسلام هم به آن توجه ويژه اي شده است. از طرف ديگر پايبندي به اخلاق و تعهد به تاهل هم سهم به سزايي در ايجاد روابط سالم جنسي بين همسران دارد. در حالت كلي مي توان چنين برداشت كرد كه تماشاي فيلم هاي مبتذل توسط افراد متاهل، صورت بندي و پيكره اصلي خانواده و روابط زناشويي را بر هم مي زند خود فرد بايد در اين زمينه اراده اي ايجاد كند تا زمينه بروز سردمزاجي فراهم نشود.

تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
خرید گیفت کارت
وسترن یونیون
کولرگازی
خرید پیج اینستاگرام
ساخت استخر
کپسول آتش نشانی
طراحی لوگو
آموزش زبان انگلیسی
کولرگازی
کولرگازی ارزان
تبلیغات در شبکه های اجتماعی